ARQ

ucuz, bilim-kurgu, döngü, zaman

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl izlenir: Arkadaşlar ile can sıkıntısını gidermek için izlenir.

Uyku öncesi sinema seansına eşlik edecek yeni dönem filmleri yakalamak bir hayli zor hale gelmeye başladı. Alternatif illegal sitelere karşı hissedilen soğukluk ile birlikte Blutv, Netflix vb. sitelerde ne yazık ki adam akıllı içeriklerin olmaması da sebeplerin birkaçı arasında gösterilebilir. Arkadaşım, film kalmadı ortada film… Oyun piyasasından sonra gelen en değerli sektör olarak görülen sinema sektörünün sahip olduğu ekonomik hacim bir türlü karşılığını veremiyor. En önemlisi de sinemada her şey ekonomi değil… Hayal gücü her şeyin başında geliyor. Bir oda içerisinde dünyanın en iyi filmini çekebilme, izleyebilme şansımız var. Tamam, “Arq” kesinlikle öyle bir film değil fakat bir evin içerisinde izleyicisini 1 saat 20 dakika boyunca ekran başında tutabilmek başarı anlamına gelir. Öyle herkesin başarabileceği bir iş değildir. Özellikle Netflix’in içerik deryasında böyle işlere imza atabilmesi şaşırtıcı ve sevindirici.

Bir zaman döngüsünü sağlayan makinenin mimarına düzenlenen soygun üzerinden geçen, derinliği olmayan fakat bolca şaşırtmalı bir film olarak özetleyebiliriz. Vasat oyunculuklar, vasat yönetmenlik, vasat senaryo ve ortalama üstü bir kurgu bizi bekliyor. Yeni dönemin yarı popüler janrası bilim-kurgu sinemasının klasikleşen öğesi “zaman” üzerine olabilecek en tatlı akışa şahit oluyoruz: Döngü.

Rahatlıkla izlenebilir hatta belki de sevilebilir. Ben sevdim, izledim. Beklentilerimi çok düşük tuttum ki karşılasın. Başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir