ANNIHILATION

prizma, varoluş, yansıma, uzaylı

nerede izlenir: Netflix

ne zaman izlenir: Sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği ilk anda

nasıl izlenir: Sessiz kalabilecek arkadaş çevresi ile

Ön gösteriminden çıkar çıkmaz yazıya dökme isteği uyandıran film. Yönetmenliğini Alex Garland’ın üstlendiği Netflix yapımı “Annihilation” yani Yok Oluş, ne yazık ki Amerika haricinde beyaz perdede gösterime girmeyecek. İzlemek isteyenler 12 Mart’tan itibaren Netflix’ten izleyebilecek. Ne yazık ki diyorum çünkü o gerilimi sinema ortamında ve ses kalitesinde tatmanızı isterdim. Filmdeki müzik tercihlerine bayıldık. Filmin işlenişine bayıldık. Sahneler arası geçişler, flashbackler çok akıcı bir şekilde verilmiş ve hatta 2 saatin sonunda koltuktan birkaç dakika kalkamadık. Bunun iki sebebi vardı: ilki hayranlık. Senaryo sakin sakin akarken biz nasıl bu kadar gerildik anlayamamıştık. İkinci sebep ise (ne yazık ki) “final bu mu yani?” etkisi.

Yüksek dozda gerilim ve bilim-kurgu içeren bir filmin sonu bu şekilde olmamalıydı diye düşünmekten kendimizi alamıyorken bir yandan da onlara hak vermiyor değiliz. Filmi 3 parçaya ayırdığımızda sakin ve etkili bir girişin ardından gelen muhteşem gelişme bölümünü nasıl bir sonuca bağlayabilirdiniz ki? Belki de bize nasıl bir sonuç verirse versin tatmin olmayacaktık. İşte bu yüzdendir ki devam filminin gelebilme ihtimali üzerinde de bir parça duruyoruz.

Filmde sönük kalan karakter yapıları da gözümüze çarpmadı değil. Natalie Portman’ın canlandırdığı Lena karakteri hariç tüm karakterler çok sönük kalmış diyebiliriz. Tamam, hikayenin merkezinde o var ama akıcılığa biraz daha mantık katmak için karakter özelliklerine biraz vurgu yapılabilirdi diyoruz. Bahsetmişken söylemezsek olmaz, Natalie Portman’ın oyunculuğu filmi bir üst seviyeye taşıyan önemli etkenlerden biri.

Toparlamak gerekirse son yılların en başarılı bilim-kurgu filmi olmuş, hatta son yılların en başarılı bilim-kurgu/gerilim filmi olmuş. Biz sonunu beğenmememize rağmen çok beğendik, size de şiddetle tavsiye ediyoruz. İyi seyirler efenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir