İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AMERICAN POP

animasyon, müzik, tarih, 20. yy, Amerika

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: Amerika’nın hem kendi hem de müzik kültürünü öğrenmek istediğinizde izlenir.

Amerikan popüler müzik tarihini (aynı zamanda Amerikan kültürü ile harmanlayarak) bize aile üzerinden veren bir animasyon American Pop. Zalmie adlı yahudi bir Rus çocuğun annesiyle ülkesinden kaçıp Amerika’ya gelmesiyle başlıyor her şey (19. yy sonları 20. yy başları). Çocuğun eğlence kültürüne dahil olmasını, müzikle iç içe yaşamasını ve bu dünya içinde var oluşunu görüyoruz.

Zalmie büyüyor, aile kuruyor ve bir oğlu oluyor. Oğlu (Benny) da müzikle (piyano) ilgileniyor. Yıllar geçiyor ve Zalmie oğlunu kendi “pis” işlerinden biri için evlendiriyor. Benny’nin de oğlu (Tony) oluyor, tabii ki o da müzikle ilgileniyor. Fakat babası gibi piyano çalarak değil daha çok şarkı yazarak. Evden kaçarak Kansas’a gidiyor ve orada bir grupla tanışıp onlar için hit şarkılar yazmaya başlıyor. Bir gün Kansas’ta turnede iken Pete adlı bir çocuğu görüyor. Önceden orada tanıştığı bir kadından oğlu olduğunu anlıyor. Pete de şarkı yazmak istediği için Tony’nin peşine takılıyor. Bir süre Tony’le takıldıktan sonra Tony gidiyor ve Pete’in büyüyüp müzik sektöründe kendine yer yaratmasını görüyoruz.

Filmin müzikleri ve performanslar dönemin popüler şarkılarından seçilmiş ve performanslar oldukça canlı.
Çizimler ise fazlasıyla gerçekçi. Karakterin hisleri, duygu geçişleri etkileyici çizimlerle gözlerimizi büyülüyor.
Ayrıca karakterlerin özelliklerinin dönemin müzik anlayışını yansıttığını düşünüyorum.

Jazz’dan Punk müziğe kadar olan geçişi anlatan, müzik tarihi dersi veren bu filmi farklı bir animasyon izlemek istiyorum diyen herkese tavsiye ediyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest