ALTERED CARBON

gelecek, uyarlama, uyum, karbon, elçi

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl izlenir: Her koşulda zevkten dört köşe olmak için izlenir.

24 saat içerisinde nefessiz izlenen bir hikaye düşünün. Akışı ile kendine bağlayan ve sıradanlıkları farklılaştıran bir kurgu… Cevaplanamayan soruların bile cevabına uygun bir kılıf uyduran harika dizi-film “Altered Carbon”; bilim-kurgu, aksiyon ve seks üçgeninde seyir zevkini doruklara ulaştırıyor!

Kısa özetini anlamak bir hayli kolay. Adrenalinin salgılanmasını sağlayan kıstasların hepsi bu dizinin içerisinde bulunmaktadır fakat esas sevgi sebebi olarak bunları göstermek bizim gibi solucanlar için yanlış olur. Bir kitap uyarlaması olan dizi; Netflix yapımcılığında, Laeta Kalogridis yaratıcılığında ve Joel Kinnaman’ın başarılı/maskülen oyunculuğunda unutulmaz bir hal alıyor. Bölüm bölüm değişkenlik gösteren yönetmenleri ile çekim aşamasında aynı değişkenliği sağlamasa bile yapılan yatırım, izleyici tarafından görsel anlamda çıkarılabiliyor. Bir evren oluşturmaktan çekinilmemiş, animasyonlar için kimse elini korkak alıştırmamış yani özet olarak bir hayli para harcanmış. (Netflix’in en yüksek bütçeli yapımı)

Alışılagelmiş bilim-kurgu öğelerine bir yenisi eklenmesinin yanı sıra eskilerinin ekmeği güzelce ilave edilmiş. Tadımlık değil, doyumluk bir derinlik oluşturulmuş. Tabi bu kıstasların hepsi kitapta yer alabilir ama aynısını dizinin içerisine aktarmak hiç de kolay değil. 

Tam “Bitti be!” derken bitmemesi ve işleri daha da karmaşık hale getirip çok kısa süre içerisinde düğümü çözmesi de puanını arttırıyor. Sizleri fazla yormayalım… Buyrun, diziyi izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir