ACROSS THE UNIVERSE

müzikal, beatles, across the universe, aşk, vietnam

 

Nerede izlenir: DVD

Ne zaman izlenir: Pazartesi de cumartesi de izlenir, önemli olan arkadaşlarla izlenmesi!

Nasıl izlenir: Bol mısır ve bol içecek eşliğinde bol kahkahalı.

 

Julie Taymor’un uzun metrajlı müzikal filmi olan Across The Universe bir dönem filmi. Taymor’un daha sonra ününe ün katan yapımı Frida ile sinema dili olarak benzerlikler yakalamamız kuvvetle muhtemel. Pembe geçişlerin, karakter zenginliğinin ve müziğin başı çektiği bu filmlerin yönetmeni, bu işe tiyatro rejisörü olarak başlamış bir kadın. Kariyerinin ileriki dönemlerinde “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı sinema perdesine de taşıyan yönetmen, bir opera oyunu kurgusu içindeymişçesine Beatles’ı, çiçek çocukları ve Vietnam savaşını müzik ile harmanlayarak görsel bir şölen ortaya çıkarmış.

Across The Universe, adını Beatles’ın ünlü şarkısından alıyor. Daha ilk cümlesi “is there anybody going to listen to my story” olan filmin tüm hikayesi, Beatles’ın şarkılarının Lennon’ın dünya görüşünün ve şarkıların yazıldığı günlerin dünyasının denklemi kurgulanarak çıkmış. Bu noktada, şarkıları seslendiren oyuncu kadrosunun Beatles’tan dinlemeye alıştığımız şarkıları alıp götürdüğü yerler ise beklenmedik bir biçimde çok özgün.

Tam da Beatles gibi Jude (bknz: Hey Jude) karakterinin Liverpool taşrasından, tersanesinden çıkıp Amerika’ya, uzak ülkeye babasını bulmak için gidişi, onu aşkla mücadele ve müzik ile tanıştırıyor. Babasını bulmak için gittiği Princeton’dan New York’ta bir çatı katına, oradan da savaş protestolarına savrulan, hayatının aşkıyla tanışan Jude’un hikayesinin yanında birçok hayata misafir oluyoruz. Princeton kampüsünde tanıştığı Max ile başlayan hikayesi, ardından duru güzelliği ile hayran kaldığımız Lucy’nin de girişi ile 60ların New York’una gidiyoruz. Dönemin politikliği, Jude’un doğduğu yerler için ne kadar yabancı olursa olsun iddialı bir sanatçı oluşu dönem mücadelesinde konumunu almasında yarar sağlıyor. Tüm bunların en güzel harmanlayıcısı Beatles şarkılarının her biri, büyük bir özenle yerleştirilmiş. Beatles külliyatını böylesine güzel bir hikaye akışında dinlemek ise aslında bu şarkıların yazıldığı dönemi, sözlerin çıktığı beyinleri çok iyi anlamamızı sağlıyor.

Arkadaşlar ile güzel bir gece geçirmek için mükemmel bir film olan Across The Universe, her saniyesi bir terapi şeklinde giden, konuk olduğunuz hikayeleri ile kendinizden, neşenizden ve hüznünüzden bir şeyler bulacağınız çok çeşitli bir film.

Kendi kadar soundtrack albümü ile de adından söz ettiren Across The Universe, oyuncuları Jim Sturgess, Evan Rachel Wood ve diğer tüm kadrosunun yeni bir soluk getirdiği şarkıları ile size Beatles’ın bambaşka tatlarını gösteriyor. Filmi izlemeden önce soundtrack albümünün övgülerini duymuş bile olabileceğiniz mükemmel albümü aşağıya bırakıyorum. Sevgi ve müzik ile!

Across The Universe Soundtrack Album için tıklayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir