A FANTASTIC WOMAN

Transeksüel, dram, fantezi, lgbt

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: 2018 yılında dahi yaşanan eski çağ sorunlarını görmek için izlenebilir.

Marina 30’lu yaşlarda trans bir kadındır. Kendisinden yaşça büyük Orlando ile sevgilidir. Orlando ölene kadar gayet sevimli bir hayat yaşarlar. Hayatın gerçek yüzünü Orlando öldükten sonra görürüz (ki Marina ölümden önce de oldukça sıkıntı yaşamıştır). Marina’nın maruz kaldığı hem psikolojik hem fiziksel şiddet, hakaret vb. her türlü sorunla sevgisi ve düşleri yoluyla mücadele etmeye çalışması filmin ana kısmını oluşturur.
Filmi değerli kılan detaylardan biri Marina karakterini gerçekten trans bir kadın olan Daniela Vega’nın canlandırması. Daniela muhteşem ve sade bir oyunculuk sergilemiş. Özellikle şarkı söylediği sahneler ağzınızı açık bırakacak türden.

Filmde genel olarak sade bir dil kullanılmış, belki de bundan dolayı tempo düşebiliyor (ara ara yer alan “fantastik” sahneleri ayrı tutuyorum). Fakat filmin sinematografisi A Fantastic Woman’ı bize sevdiriyor. Filmi sevdiren diğer unsur da bakış açısının ataerkil olmaması. Yine de trans bir insanın 2018 yılında yıllar önceki sorunlarla aynı sorunları yaşıyor olması bizi gerçekten yıldırıyor.
Biz FilmSolucanı olarak yapılan her türlü ayrımcılığı kınıyor ve herkese fantastik seyirler diliyoruz.

PS: Sevdiğim bir dostumun söylediği gibi: filmi trans 101 gibi yapmışlar. (Maalesef…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir